Szokujące słowa rosyjskiego historyka o Powstaniu Warszawskim! Będzie reakcja Polski?

Udostępnij:

II wojna światowa: Według rosyjskiego historyka Borisa Sokołowa, Armia Czerwona mogła uratować Powstanie Warszawskie, jednak Józef Stalin miał inne plany. To stwierdzenie jest całkowicie sprzeczne z linią jaką do dziś utrzymuje Moskwa.

Zaskakujący głos płynie z Rosji w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zdaniem historyka Borisa Sokołowa powstanie można było uratować. W drugiej połowie sierpnia 1944 roku Józef Stalin mógł podjąć zupełnie inną decyzję i nie decydować się na ofensywę w Rumuni, tylko przeć do przodu w Polsce. Ze strony taktycznej takie scenariusz byłby nawet bardziej logiczny. Jednak w tym przypadku zaważyły aspekty czysto polityczne. Stalin nie chciał wkraczać do Warszawy i negocjować z silną Armią Krajową. Wolał poczekać, aż osłabi się walką z nazistami.

Czytaj też: Pilny apel Ministerstwa Zdrowia. Sytuacja jest poważna. Dotyczy wszystkich Polaków

II wojna światowa: Armia Czerwona mogła uratować Powstanie Warszawskie, Józef Stalin nie chciał

„Niemcy w pierwszych dniach sierpnia rozbili pod Warszawą radziecką 2. Armię Pancerną, ale siły, jakimi dysponował Związek Radziecki, były wystarczające, by potem podjąć nową ofensywę na Warszawę” – zaznaczył Sokołow.

Zobacz również: Wszyscy nie żyją, wśród ofiar polityk. Polsat przekazał wstrząsające informacje (zdjęcia)

Według rosyjskiego historyka Armia Czerwona mogła spokojnie przekroczyć Wisłę już w drugiej połowie sierpnia 1944 roku.

„Gdyby wojska radzieckie w tym czasie zaatakowały Warszawę, napotkałyby mniejszy opór. Ostatecznie, może można byłoby zrezygnować z ofensywy w Rumunii i podjąć zamiast niej pod koniec sierpnia natarcie na Warszawę. Strategicznie może miałoby to nawet większy sens. Jednak politycznie Stalin nie chciał sytuacji, w której trzeba byłoby rozmawiać z powstańcami i z Armią Krajową” – dodał rosyjski historyk w rozmowie z PAP.

Jest bardzo zaskakujące stwierdzenie, tym bardziej, że padło z ust rosyjskiego historyka. Stoi ono w sprzeczności ze stanowiskiem jakie zajmuje środowisko naukowe w Rosji. Utrzymującej, że Armia Czerwona nie miała możliwości wsparcia powstańców w ich walce. Historyk przeciwstawia się także twierdzeniom popularnym teraz w Rosji, że Powstanie Warszawskie skierowane było także przeciwko ZSRR.

„Niezbyt rozumiem, co to znaczy. Czy (powstańcy) zamierzali prowadzić wojnę z ……..

>>>CZYTAJ DALEJ<<<

Źródło: Onet

Polecamy także:

Szumowski nie pozostawił wątpliwości. Podjęto decyzję o nowych ograniczeniach

Odnaleźli opuszczony autokar pełen związanych siatek. Otworzyli jedną i wszystkich zmroziło

Szokujące odkrycie w Auschwitz. To było w dziecięcych bucikach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *